Make your own free website on Tripod.com
Home

flamuri.jpg

Mirė se erdhėt! Ky web-site ėshtė i hapur pėr tė gjithė. Nė tė gjejnė vend histori, ngjarje, fakte nga rebelimi komunist i vitit 1997 nė Shqipėri. Ngjarjet e pėrkshkruara kėtu marrin jetė kryesisht nga ndodhitė nė Vlorė e nė disa rrethe tė tjera tė Jugut tė Shqipėrisė si nė Sarandė, Delvinė Tepelenė, etj. Personazhet famėkeqė tė kėtyre historive riprodhohen me realitet.

vlora-harta.jpg

barbaret_ne_vlore.jpg

vlore2.jpg

Artur Rustemi.jpg

vlore8.jpg

Nė kėtė web-site, pėrmblidhen nga pikėpamja sasiore njė numėr i madh shkrimesh me temėn e rebelimit komunist nga Vlora e nė disa qytete tė tjera tė Jugut nė vitin '97.
Nga pikėpamja cilėsore ne jemi pėrpjekur tė zgjedhin ato shkrime qė flasin mė shumė si mesazh pėr kėtė temė.
Stafi ynė pėrgatitor vėrtet e nisi i papėrvojė kėtė punė, por nė kaq vjet ai ka pėrballuar dhe ndėrmarrė nje volum dhe pėrgjegjėsi deri ekzistenciale, duke punuar me trimėri dhe profesionalizėm nė trajtimin e temave te rebelimit. Pėr kėtė arsye, qė nga i ashtuquajturi njeriu mė i rėndėsishėm i kėtij web-i, deri edhe tek prapavija e kanė ndjerė kėrcėnimin dhe rrezikun qė vinte prej fajtorėve te kėtij rebelimi. Nė ditarin dhe nė memorien e pjesės mė tė madhe tė stafit tonė janė tė regjistruar kėrcėnime tė pafundėta telefonike, janė tė shėnuara datat dhe orėt. Ashtu si janė tė fiksuara edhe targat e makinave survejuese, si dhe zotėrohet grafiku i pėrgjimit tė telefonit. Autorėt le tė nėnkuptohen. Sigurisht, ne edhe tani, pas kaq kohėsh pėrsėrisim se pranojmė polemikėn dhe replikėn pėr ata qė nuk janė dakort nė pėrmendjen e emrit apo tė bėmave tė tyre nė kėto shkrime.
Ne falėnderojmė qytetarėt e Vlorės veēanėrisht, tė cilėt vazhdimisht, 24 orė pa pushim e kanė furnizuar dhe na furnizojnė me material.
Sot, qė ne publikojmė para jush kėtė web-site, bile mė shumė se kaq, qė kemi disketėn jashtėzakonisht voluminoze tė kėtyre temave, jemi nė gjendje tė tėrheqim disa konkluzione tė rėndėsishme tė cilat besojmė se ndihmojnė nė tė kuptuarin e kėtij web-i.
Ngjarjet e Vlorės dhe pėrhapja e tyre pėrfunduan si njė revolucion tipik proletar, i cili vrau, preu dhe izoloi kundėshtarėt e tij politikė. Nga pikėpamja ekonomike, pėrmes njė forme tipike guerrilase bėri shkatėrrimin e kapitalizmit, aplikoi sekuestrimet financiare pėrmes dhunės sė formave mafioze. Revolucioni proletar, sigurisht qė ngjalli iluzione tek njė pjesė e mirė e turmave tė manipuluara po pėrfundoi si tė gjitha ngjarjet historike tė kėtij lloji nė njė zhgėnjim po aq masiv dhe njėqindfish mė shumė se sa ē'ishin turmat e revoltuara. Udhėheqėsit e revolucionit proletar, politikanėt e majtė shqiptarė shpikėn hajdutė dhe kriminelė nė rradhėt e demokratėve. Por, njė nga konkluzionet bazė ėshtė se nė tė gjithė atė zallamahi, shteti shqiptar difektoz i demokratėve, jo vetėm qė nuk vrau njė njeri, po nuk qe nė gjendje as tė rrihte e tė arrestonte, pale mė tė gjykonte.
Nė ditėt qė akuzuesit e djeshėm, kishin apo edhe kanė pushteti jo vetėm qė nuk ishin, apo nuk janė nė gjendje tė ēojnė nė gjyq njė hajdut nga rradhėt e demokrateve, por lideri i tyre qė e shante nė Sheshin e Flamurit me fjalė tė ndyra Berishėn insiston me ngulm tė takohet hera-herės me tė.
Rebelimi komunist mund tė etiketohet si "Gėnjeshtra e parave". Gėnjeshtra filloi kur u thanė se kush i ka vjedhur paratė dhe mbaron me gėnjeshtrėn qė e mbyll "denjėsisht" shekullin e XX-tė me premtimin se do t'u jepen paratė. Ky ishte ēeku me tė cilin Nano bleu pushtetin.
Rebelimi komunist ishte hakmarrja qė diktatura si agjenture dhe sistem i komunizmit ne Shqipėri bėri ndaj demokratėve, ndaj progresit, ndaj kalimit tė Shqipėrisė nga Lindja nė Perėndim. Pluralizmi nė Shqipėri u godit, vazhdoi, ndoshta edhe vazhdon tė lėkundet nga diferencat midis proēesit social-politik tė natyrshėm dhe mbjelljes agjenturore tė tij pėr tė mbrojtur interesat ideologjike, politike dhe antikombėtare. Nė ditėt e rebelimit komunist, nė ditėt e agonisė kombėtare, nga grupi i demokratėve u shkėput njė masiv jo i vogėl deputetėsh, ish-qeveritarėsh apo funksionarėsh tė mesėm e tė lartė. Ata, bashkė me partiza tė vogla qė dikur kishin anatemuar komunizmin dhe diktatorin, u gjetėn nė njė front. Kjo nuk ishte rastėsi, ky nuk ishte zhgėnjim, por ishte urdhėri i madh i mėsymjes qė erdhi nga ustallarėt e vjetėr dhe tė dikurshėm, qė i kishin futur nė lojėn politike. Nė kėtė tabllo, sikur tė bėhej fjalė vetėm pėr shije ideologjike do tė ishte e keqja mė e vogėl. Por, nė forcat politike shqiptare qė nė traditėn e hershme tė veprimtarisė sė tyre, individė kanė pas marrė misione tė mirėfillta antikombėtare.
Shpesh janė pikėrisht ngjyrat ideologjike dhe politike ato qė i hutojnė njerėzit dhe arrijnė nė skema tė tipit "parti e mirė apo e keqe". Partitė dhe programet e tyre janė tė gjitha pasuri kombėtare dhe lufta politike nuk ka asnjė gjė tė keqe, po shndėrrimet e kėsaj lufte politike nė frymėzime tė larta antishqiptare janė vetėvrasja kombėtare. Komunistėt shqiptarė me partinė e tyre dhe udhėheqjen e tyre janė pėr sė dyti nė bankėn e tė akuzuarve pėr shitje tė Shqipėrisė...

Rivrasja e Azem Hajdarit

Njė tjetėr web-site nė tė cilin denoncohen krimet e shtetit socialist shqiptar pas riardhjes sė tyre nė pushtet mė 1997

azem.jpg

azemi-vrare.gif

azemi-logo.jpg

Legjenda e AZEM HAJDARIT ėshtė shumė e freskėt nė memorien kolektive tė shqiptarėve. Ai ėshtė HEROI i pluralizmit dhe demokracisė shqiptare. Jeta e tij e shkurtėr e ka treguar mė sė miri kėtė. Kryetar i parė i tė parės parti opozitare nė Shqipėrinė post-komuniste, Azemi do tė shndėrrohej shumė shpejt nė njė shėnjestėr tė gjallė pėr t'u eleminuar nga falangat e zeza tė Sigurimit tė Shtetit Shqiptar.
Me riardhjen nė pushtet nėpėrmjet dhunės dhe terrorit nė vitin 1997, tė cilat ne jemi pėrpjekur t'i zbardhim pjesėrisht nė kėtė web-site, ata ia arritėn qė nėpėrmjet makinacioneve tė ndyra dhe atentateve tė herė pas herėshme, ta ekzekutonin liderin legjendar tė demokracisė shqiptare mė 11 shtator pranė selisė sė PD, tė partisė qė ai kishte krijuar dhe udhėhequr i pari. Edhe pse e vranė, komunistėt nuk e lanė tė qetė. Deformuan drejtėsinė, mashtruan me provat, mbrojtėn haptaz, ditėn pėr diell vrasėsit dhe urdhėrdhėnėsit! Tė gjitha misteret e procesit famėkeq ku u gjykuan vetėm njė pjesė e vrasėsve, por as nuk u bė fjalė pėr organizatorėt dhe urdhėrdhėnėsit e vėrtetė.
"Rivrasja e Azemit", ėshtė pjesa e parė e njė dossieri ende tė hapur, i cili do tė mbyllet vetėm atėherė kur nė Shqipėri tė largohen njė herė e pėrgjithmonė komunistėt tė konvertuar nė socialistė!

Gjithashtu ju mund tė

Lexoni nė Librin e Miqve

Shkruani nė Librin e Miqve